Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoululla vietetään ilmastoviikkoa

Myös Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoululla on tämän viikon ajan vietetty ilmastoviikkoa.
Puuropäivän ruokahävikki oli vain kymmenen litraa.

Puuropäivän ruokahävikki oli vain kymmenen litraa.

Jo tuttuun tapaan koululla on vietetty ruokahävikkiviikkoa ja keittiön väki on mitannut litroissa, paljonko ruokaa on jouduttu päivittäin heittämään bioroskikseen.

Varsinkin keskiviikon puuropäivänä hävikkiä tuli isossa koulussa todella vähän, vain kymmenen litraa. Maanantain mandariininkuoret toivat biojätteen määrää lisää yhteensä 60 litraan.

Ruokahävikin seuraamisen lisäksi yläkoululaisille on järjestetty ideointikisa siitä, kuinka voisi säästää energiaa koulussa ja muutenkin. Oppilaskunnan ohjaava opettaja Maarit Kaiponen näkee, että lapsilla ja nuorilla on paljon tietoa, mutta toinen asia on se, miten ilmastotekoja ja energiansäästöä toteuttaa arjessaan – vähän samaan tapaan kuin aikuisillakin.

Rehtori Mauri Kangaskesti uskoo, että oppilaathan saattavat keksiä energian säästämiseksi jotain ihan uuttakin, mitä aikuiset eivät ole vielä tulleet ajatelleeksikaan.

Myös Koulunmäen alakoululaiset osallistuvat energiansäästökilpailuun luokittain opettajiensa johdolla.

Ja tietenkin parhaimmat ideat keksinyt oppilas ja luokka palkitaan ja rehtorin pitää vielä keksiä vetävä palkinto!

Tänä päivänä oppilaiden kanssa pohditaan jonkin verran ilmasto- ja energia-asioita muutenkin. Kangaskestin mukaan Äänekosken kouluissa on henkisesti alettu valmistautumaan myös tulevan talven mahdollisia suunniteltuja sähkökatkoja varten, jos Suomeen iskisi sähköpula ja sääntelylle tulisi tarve. Kouluille sähkökatkojen ennakointi olisi ensisijaisen tärkeää, sillä lähes kaikessa opetuksessa tarvitaan sähköä.

Pallo eteenpäin!

Koulunmäellä tiedetään, että Äänekosken muutkin koulut ovat näitä asioita jo miettineet ja monia ideoitaan toteuttaneet, mutta haastetaan heitä jatkamaan tärkeän asian parissa!

Äänekosken kaupunki osallistuu Keski-Suomen Liiton ilmastoviikon viestintäkampanjaan julkaisemalla tiedotesarjan 10.-14.10.2022 Äänekosken kaupungin ilmastoteoista. Äänekosken kaupunki haluaa haastaa myös henkilöstönsä, asukkaat, yritykset ja muut tahot yhteisiin ilmastotalkoisiin. Kestävä ympäristö on myös yksi tärkeimmistä tavoitteista Äänekosken kaupunkistrategiassa.

Ruokapalvelutyöntekijä Marika Kuivakangas ja rehtori Mauri Kangaskesti ovat tyytyväisiä ruokahävikkiviikon tuloksiin.

koulu ulkoa

Koulunmäen koululla järjestetään oppilaiden luokkien ideakilpailu energiansäästöön liittyen. Rehtori Mauri Kangaskestin ja oppilaskunnan ohjaavan opettajan Maarit Kaiposen mukaan oppilailla on aiheesta jo paljon tietoa.

Lisätietoja:

Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoulun rehtori Mauri Kangaskesti, 040 524 9501, mauri.kangaskesti@aanekoski.fi

Ympäristöpäällikkö Hanna Ahonen, 0400 893 68, hanna.ahonen@aanekoski.fi

Tietoa sähköpulasta: https://www.fingrid.fi/kantaverkko/tietoa-sahkopulasta/

Uutinen julkaistu 14.10.2022

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvoinnin edistäminen
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äänekosken lukio vastaa kysyntään lisäämällä opiskelupaikkoja

Äänekosken lukion kasvava suosio näkyy hakijamäärissä. Tänä vuonna hakijoita oli enemmän kuin lukioon voitiin ottaa, ja erityisesti urheiluakatemiaopinnot ovat lisänneet kiinnostusta myös naapurikunnissa. Opetus- ja kasvatuslautakunta päätti kasvattaa lukion opiskelijamäärää avaamalla välittömästi kymmenen lisäpaikkaa jatkuvaan hakuun sekä nostamalla pysyvien aloituspaikkojen määrän ensi keväästä alkaen 110 opiskelijaan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Riikka Hytönen jatkaa työllisyysalueen johdossa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueelle valittiin tuttu ja kokenut johtaja, kun valtuusto päätti yksimielisesti valita työllisyysaluejohtajan virkaan koulutuksen, työkokemuksen ja soveltuvuuden perusteella kasvatustieteen maisteri Riikka Hytösen. Hytönen toimii parhaillaan työllisyysaluejohtajan sijaisena Tiina Mäenpään lähdettyä työllisyysalueen johtoon Kuopioon. Äänekoskelle työllisyysaluejohtajan virkaa haki määräaikaan 15 henkilöä, joista kelpoisia oli 12 hakijaa.

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.

Huoltotyöt Mämmensalmentiellä aiheuttavat tilapäisiä liikennejärjestelyjä

Mämmensalmentiellä tehdään Äänekosken Energian verkoston huoltotöitä, jotka aiheuttavat tilapäisiä muutoksia liikennejärjestelyihin. Työmaa sijaitsee noin 50 metriä Mämmensalmentien ja Mäkikadun risteyksestä koilliseen. Työn aikana toinen ajokaista on poissa käytöstä. Huoltotöiden arvioitu kesto on 11.–27.5.2026. Työmaan läheisyydessä liikkuvia pyydetään noudattamaan erityistä varovaisuutta.

Opas- ja avustajakoirat liikkuvat käyttäjänsä mukana kaikkialla

Avustaja- ja opaskoirat ovat monelle välttämätön apu arjessa. Ne tukevat käyttäjiensä itsenäistä liikkumista ja toimimista erilaisissa tilanteissa. Koira saa lain mukaan kulkea käyttäjänsä mukana myös esimerkiksi kauppoihin, ravintoloihin ja muihin julkisiin tiloihin. Työskentelevä koira tarvitsee kuitenkin ympärilleen työrauhan, ja jokaisen on tärkeää tietää, miten tällaisen koiran kohdatessa tulee toimia.

Toimeenpano-ohjelmat tekevät kaupunkistrategiasta arjen tekoja

Kaupunginhallitus käsittelee toimeenpano-ohjelmia kokouksessaan 27.4.2026. Käsittelyssä ovat elinkeino- ja kilpailukykyohjelma, henkilöstöohjelma, kaupunkirakenneohjelma, kulttuuri- ja liikuntaohjelma, opetus- ja kasvatustoimialan toimeenpano-ohjelma, ympäristö- ja ilmasto-ohjelma sekä uusi Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueen toimenpideohjelma. Niissä kuvataan toimialojen kärkitavoitteet, toimenpiteet ja se, miten onnistumista seurataan.

Äänekosken kaupunginvaltuusto käsitteli talouden tasapainotuksen toimenpiteitä iltakoulussa – Päätökset tehdään myöhemmin

Äänekosken kaupungin talouden tasapainotustyöryhmän esitystä mahdollisista toimenpiteistä käsiteltiin luottamushenkilöiden kanssa valtuuston iltakoulussa maanantaina 20.4.2026. Iltakoulun tavoitteena oli antaa valtuustolle kokonaiskuva talouden tasapainottamistyöstä ja toimialojen ehdotuksista sekä mahdollistaa yhteinen keskustelu ennen jatkovalmistelua ja päätöksentekoa.