Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoululla vietetään ilmastoviikkoa

Myös Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoululla on tämän viikon ajan vietetty ilmastoviikkoa.
Puuropäivän ruokahävikki oli vain kymmenen litraa.

Puuropäivän ruokahävikki oli vain kymmenen litraa.

Jo tuttuun tapaan koululla on vietetty ruokahävikkiviikkoa ja keittiön väki on mitannut litroissa, paljonko ruokaa on jouduttu päivittäin heittämään bioroskikseen.

Varsinkin keskiviikon puuropäivänä hävikkiä tuli isossa koulussa todella vähän, vain kymmenen litraa. Maanantain mandariininkuoret toivat biojätteen määrää lisää yhteensä 60 litraan.

Ruokahävikin seuraamisen lisäksi yläkoululaisille on järjestetty ideointikisa siitä, kuinka voisi säästää energiaa koulussa ja muutenkin. Oppilaskunnan ohjaava opettaja Maarit Kaiponen näkee, että lapsilla ja nuorilla on paljon tietoa, mutta toinen asia on se, miten ilmastotekoja ja energiansäästöä toteuttaa arjessaan – vähän samaan tapaan kuin aikuisillakin.

Rehtori Mauri Kangaskesti uskoo, että oppilaathan saattavat keksiä energian säästämiseksi jotain ihan uuttakin, mitä aikuiset eivät ole vielä tulleet ajatelleeksikaan.

Myös Koulunmäen alakoululaiset osallistuvat energiansäästökilpailuun luokittain opettajiensa johdolla.

Ja tietenkin parhaimmat ideat keksinyt oppilas ja luokka palkitaan ja rehtorin pitää vielä keksiä vetävä palkinto!

Tänä päivänä oppilaiden kanssa pohditaan jonkin verran ilmasto- ja energia-asioita muutenkin. Kangaskestin mukaan Äänekosken kouluissa on henkisesti alettu valmistautumaan myös tulevan talven mahdollisia suunniteltuja sähkökatkoja varten, jos Suomeen iskisi sähköpula ja sääntelylle tulisi tarve. Kouluille sähkökatkojen ennakointi olisi ensisijaisen tärkeää, sillä lähes kaikessa opetuksessa tarvitaan sähköä.

Pallo eteenpäin!

Koulunmäellä tiedetään, että Äänekosken muutkin koulut ovat näitä asioita jo miettineet ja monia ideoitaan toteuttaneet, mutta haastetaan heitä jatkamaan tärkeän asian parissa!

Äänekosken kaupunki osallistuu Keski-Suomen Liiton ilmastoviikon viestintäkampanjaan julkaisemalla tiedotesarjan 10.-14.10.2022 Äänekosken kaupungin ilmastoteoista. Äänekosken kaupunki haluaa haastaa myös henkilöstönsä, asukkaat, yritykset ja muut tahot yhteisiin ilmastotalkoisiin. Kestävä ympäristö on myös yksi tärkeimmistä tavoitteista Äänekosken kaupunkistrategiassa.

Ruokapalvelutyöntekijä Marika Kuivakangas ja rehtori Mauri Kangaskesti ovat tyytyväisiä ruokahävikkiviikon tuloksiin.

koulu ulkoa

Koulunmäen koululla järjestetään oppilaiden luokkien ideakilpailu energiansäästöön liittyen. Rehtori Mauri Kangaskestin ja oppilaskunnan ohjaavan opettajan Maarit Kaiposen mukaan oppilailla on aiheesta jo paljon tietoa.

Lisätietoja:

Äänekosken Koulunmäen yhtenäiskoulun rehtori Mauri Kangaskesti, 040 524 9501, mauri.kangaskesti@aanekoski.fi

Ympäristöpäällikkö Hanna Ahonen, 0400 893 68, hanna.ahonen@aanekoski.fi

Tietoa sähköpulasta: https://www.fingrid.fi/kantaverkko/tietoa-sahkopulasta/

Uutinen julkaistu 14.10.2022

Uutisia Äänekoskelta

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äänekosken Vuoden Uusyrittäjä pääsi valtakunnalliseen finaaliin! – Äänestä suosikkisi voittoon!

Yrittäjänpäivänä julkaistu Äänekosken vuoden uusyrittäjä KX-Treeshears Oy:n toimitusjohtaja Kimmo Tossavainen etenee valtakunnallisen kilpailun finaaliin. Suomen Uusyrityskeskukset ry palkitsee vuosittain valtakunnallisen Vuoden Uusyrittäjän. Raadin valitseman Vuoden Uusyrittäjän lisäksi palkitaan yleisön suosikki avoimella äänestyksellä. Omaa suosikkiaan voi äänestää netissä 26.9.-8.10.2023.

26.9.2023

Tervetuloa Äänekosken HYVÄÄ KASVUA -hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman julkaisutilaisuuteen

Äänekosken ja Kauniaisten kaupunki julkaisevat yhteistyössä Positive Education Oy:n kanssa kehitetyn hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman, joka lahjoitetaan vapaasti kaikkien Suomen koulujen käyttöön. Äänekosken HYVÄÄ KASVUA -hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman julkaisutilaisuus järjestetään ke 20.9.2023 klo 14-16 kaupungintalon valtuustosalissa. Julkaisutilaisuuteen ovat kaikki kiinnostuneet tervetulleita mukaan ja mukaan pääsee myös etäyhteyksin!

22.8.2023

Äänekosken lukion urheiluakatemiatoiminnan tarjoamat mahdollisuudet - Tervetuloa Äänekosken lukion ja Jyväskylän urheiluakatemian iltaan 5.9.2023

Äänekosken lukion ja Jyväskylän urheiluakatemian valmentajien ja vanhempien ilta järjestetään tiistaina 5.9.2023 klo 18-20 Äänekosken lukion liikuntasalissa. Lukion aulassa on tarjolla kahvia ja pientä purtavaa klo 17.30 alkaen. Paikalle ovat tervetulleita äänekoskelaisten urheiluseurojen edustajat ja valmentajat sekä toisella asteella opiskelevien urheilevien nuorten vanhemmat. Illan tarkoituksena on tuoda esille Äänekosken lukion tarjoamat mahdollisuudet urheiluakatemiatoiminnan kautta tapahtuvaan tavoitteelliseen harjoitteluun ja käydä keskustelua urheiluvalmennukseen liittyvistä asioista.

Äänekosken taidemuseon kesänäyttely ”Antero Salminen - katoamispistettä etsimässä” on retrospektiivi ja kunnianosoitus edesmenneelle taiteilija, professori Antero Salmiselle

Äänekosken taidemuseon kesänäyttely ”Antero Salminen - katoamispistettä etsimässä” avataan 14.6.2023. Muistonäyttely arvostetusta taiteilijasta ja professorista Antero Salmisesta (1939-2003) peilaa hänen merkittävää tieteellistä ja taiteellista uraansa. Näyttelyssä - kuten Salmisen elämässäkin - kohtaavat tiede ja taide.

12.6.2023

Nuorten kesä Äänekoskella 2023 - Tule mukaan toimintaan!

Äänekosken kaupungin nuorisopalvelut järjestää kivaa tekemistä nuorille kesällä 2023! Luvassa on mm. nuorten leiri, yhdessä tekemistä ja pelaamista sekä lukuisia retkiä ja toimintapäiviä. Liikkuvan nuorisotyön Kesäkaara näkyy, kuuluu ja kulkee Äänekosken alueella arkisin, Etsivät nuorisotyö palvelee myös kesällä ja Suolahden nuorisotilat ovat avoinna myös kesällä. Ilmoittaudu ja tule mukaan kesätoimintaan!

31.5.2023