Äänekoski sai yli 233 000 euron hankepotin perusopetuksen ja koulunuorisotyön kehittämiseen

Äänekosken kaupungin opetus- ja kasvatustoimi on saanut kolme uutta, myönteistä hankeavustuspäätöstä. Lisäksi Harrastamisen Suomen mallin rahoitus jatkuu Äänekoskella edellisvuosien tapaan. Hankkeet kohdistuvat suoraan arjen kehittämiseen opetuksessa ja kasvatuksessa sekä tukevat pitkäjänteistä työtä laadukkaiden palvelujen varmistamiseksi.

Äänekoski on saanut hankerahoitusta yhteensä 233 675 euroa, josta kaupungin omavastuuosuus on 85 852 euroa.

– Iloitsemme siitä, että rahoittajat ovat suhtautuneet Äänekosken suunnitelmiin myönteisesti ja voimme kehittää toimintaa lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi, opetus- ja kasvatusjohtaja Niina Rautanen toteaa.

Yhteinen suunta lujittaa seudullista yhteistyötä

Yhteinen suunta -hanke vahvistaa kuntien välistä yhteistyötä perusopetuksessa. Hankkeelle on myönnetty 56 000 euroa ja sen omarahoitusosuus on 14 000 euroa. Äänekosken osuus on lähes 20 000 euroa. Äänekoski toimii hankkeen isäntäkuntana, ja mukana ovat myös Saarijärvi, Laukaa, Uurainen ja Viitasaari.

– Hankkeen taustalla on se, että kaikissa kunnissa tulee oppilaiden määrä laskemaan ja talous on tiukka. Hankkeessa kehitetään yhtenäinen malli perusopetuksen palveluverkon suunnitteluun sekä vahvistetaan kuntien välistä yhteistyötä etenkin opetussuunnitelmatyössä. Useammat Keski-Suomen ja lähiseudun kunnat ovat saaneet samaa rahoitusta hieman erilaisilla hankesuunnitelmilla. Jaamme sivistysjohtajien kesken tietoa hankkeiden etenemisestä ja tuloksista. Haluamme varmistaa, että opetus on laadukasta ja kaikille tasapuolista myös kuntarajojen yli, Niina Rautanen kertoo.

Äkkilähtö lisää liikkumista ja hyvinvointia koulupäivään

Äkkilähtö – liikkuva koulu 2026–2027 -hanke tukee perusopetuslain muutoksen toimeenpanoa. Lakimuutoksen myötä koulujen tehtävänä on entistä vahvemmin edistää liikunnallista elämäntapaa. Hankkeeseen on myönnetty 37 000 euroa ja omavastuu on noin 24 700 euroa.

– Tavoitteena on lisätä konkreettisin keinoin erityisesti vähän liikkuvien lasten ja yläkoululaisten fyysistä aktiivisuutta, osallisuutta ja jaksamista. Kouluilla on jatkossa entistä suurempi rooli lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukemisessa sekä liikunnallisten elämäntapojen vahvistamisessa, Rautanen sanoo.

Liikkumista lisätään oppitunneilla ja välitunneilla muun muassa vertaisohjaajamallin avulla. Hankkeessa toimii liikuntakoordinaattori, joka tukee kouluja, kouluttaa henkilöstöä ja rakentaa yhteistyötä eri toimijoiden kanssa. Lisäksi kehitetään Move!-tuloksiin perustuvaa liikuntaneuvonnan palvelupolkua osaksi arkea.

Nopeampaa ja osuvampaa tukea

Äänekosken koulunuorisotyön kehittämishankkeella vahvistetaan vuosien 2026–2027 aikana nuorisotyön roolia osana yhteisöllistä opiskeluhuoltoa myös viherkouluilla. Hankkeeseen on myönnetty 36 000 euroa ja omavastuu on 9 000 euroa.

– Hankkeen myötä koulunuorisotyötä laajennetaan alakouluihin, joissa sitä ei ole aiemmin hyödynnetty samalla tavalla. Tavoitteena on tukea lasten hyvinvointia jo varhaisemmassa vaiheessa sekä helpottaa siirtymää alakoulusta yläkouluun, Rautanen kertoo.

Koulunuorisotyön kehittämishankkeessa kehitetään lisäksi hyvinvointitiedolla johtamisen toimintamalli hyödyntämällä Mitä kuuluu -kyselyä. Tavoitteena on kohdentaa toimenpiteitä entistä nopeammin ja tarkemmin lasten ja nuorten tarpeisiin.

Lisäksi Harrastamisen Suomen mallin rahoitus mahdollistaa Äänekoskella jatkossakin monelle lapselle tärkeän, maksuttoman kerho- ja harrastustoiminnan koulupäivän yhteydessä.

Osaamista ja opetuksen laatua vahvistetaan

Uudet Äänekosken kaupungin hankkeet kytkeytyvät tiiviisti opetuksen ja kasvatuksen toimialan perustoiminnan kehittämiseen. Ne vahvistavat henkilöstön osaamista ja opetuksen laatua, tukevat lasten ja nuorten hyvinvointia sekä luovat pohjaa tulevaisuuden koululle.

– Näiden hankkeiden merkitys näkyy arjen työssä ja pitkällä aikavälillä. Ne mahdollistavat kehittämistyön, johon pelkät perusresurssit eivät riittäisi, ja tuovat opetukseen uusia toimintamalleja, yhteistyötä ja vahvempaa osaamista. Kehittämishankkeet ovat tärkeä väline palvelujen uudistamisessa ja laadun parantamisessa, ja ne tukevat kaupungin strategisten tavoitteiden toteutumista, Rautanen iloitsee.

– Kaupungin strategisena tavoitteena on, että meillä asuu Suomen tyytyväisimmät lapset ja nuoret.

Lisätietoja:

Opetus- ja kasvatusjohtaja Niina Rautanen, 040 514 8102, niina.rautanen@aanekoski.fi

Uutinen julkaistu , muokattu 25.6.2026 klo 09:40

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvoinnin edistäminen
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äkilähtö liikkuvampaan arkeen – Anna-Maria Rossi tukee koulujen liikunnallisuutta

Anna-Maria Rossi on aloittanut vuoden mittaisessa Äkkilähtö – liikkuva koulu 2026–2027 -hankkeessa liikuntakoordinaattorina. Hänen tehtävänään on tukea Äänekosken kouluja liikunnan lisäämisessä osaksi koulupäivää, kouluttaa henkilöstöä sekä vahvistaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Lisäksi hankkeessa kehitetään Move! -mittausten tuloksiin perustuvaa liikuntaneuvonnan palvelupolkua.

Äänekosken lukio vastaa kysyntään lisäämällä opiskelupaikkoja

Äänekosken lukion kasvava suosio näkyy hakijamäärissä. Tänä vuonna hakijoita oli enemmän kuin lukioon voitiin ottaa, ja erityisesti urheiluakatemiaopinnot ovat lisänneet kiinnostusta myös naapurikunnissa. Opetus- ja kasvatuslautakunta päätti kasvattaa lukion opiskelijamäärää avaamalla välittömästi kymmenen lisäpaikkaa jatkuvaan hakuun sekä nostamalla pysyvien aloituspaikkojen määrän ensi keväästä alkaen 110 opiskelijaan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Riikka Hytönen jatkaa työllisyysalueen johdossa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueelle valittiin tuttu ja kokenut johtaja, kun valtuusto päätti yksimielisesti valita työllisyysaluejohtajan virkaan koulutuksen, työkokemuksen ja soveltuvuuden perusteella kasvatustieteen maisteri Riikka Hytösen. Hytönen toimii parhaillaan työllisyysaluejohtajan sijaisena Tiina Mäenpään lähdettyä työllisyysalueen johtoon Kuopioon. Äänekoskelle työllisyysaluejohtajan virkaa haki määräaikaan 15 henkilöä, joista kelpoisia oli 12 hakijaa.

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.

Huoltotyöt Mämmensalmentiellä aiheuttavat tilapäisiä liikennejärjestelyjä

Mämmensalmentiellä tehdään Äänekosken Energian verkoston huoltotöitä, jotka aiheuttavat tilapäisiä muutoksia liikennejärjestelyihin. Työmaa sijaitsee noin 50 metriä Mämmensalmentien ja Mäkikadun risteyksestä koilliseen. Työn aikana toinen ajokaista on poissa käytöstä. Huoltotöiden arvioitu kesto on 11.–27.5.2026. Työmaan läheisyydessä liikkuvia pyydetään noudattamaan erityistä varovaisuutta.

Opas- ja avustajakoirat liikkuvat käyttäjänsä mukana kaikkialla

Avustaja- ja opaskoirat ovat monelle välttämätön apu arjessa. Ne tukevat käyttäjiensä itsenäistä liikkumista ja toimimista erilaisissa tilanteissa. Koira saa lain mukaan kulkea käyttäjänsä mukana myös esimerkiksi kauppoihin, ravintoloihin ja muihin julkisiin tiloihin. Työskentelevä koira tarvitsee kuitenkin ympärilleen työrauhan, ja jokaisen on tärkeää tietää, miten tällaisen koiran kohdatessa tulee toimia.