Resurssiviisautta on ammennettu alueen yrityksiltä ja toimijoilta

”Äänekoski on kutkuttavassa kohdassa”

Työpajan osallistujia.
Resurssiviisas Äänekoski - Vähäpäästöinen tieliikenne -hankkeen alustavia tuloksia on jo saatu. Äänekosken kaupunki edistää vähäpäästöistä tieliikennettä alueella vauhdittamalla vaihtoehtoisten käyttövoimien jakeluinfrastruktuurin kehittämistä raskaan liikenteen käyttöön. Hanke on osa Äänekosken kaupungin aktiivista ilmasto- ja ympäristötyötä. Huolehdimme ympäristöstämme niin, että voimme jättää sen tuleville sukupolville parempana.

Vähäpäästöinen tieliikenne -hanke edistää etenkin raskaan liikenteen näkökulmasta uusiutuvien polttoaineiden ja sähkölatausasemien kehittämistä Äänekoskella. Äänekosken sijainti on logistisesti loistava ja uusien jakeluasemien myötä tänne saataisiin ohikulkijat pysähtymään.

Tähän mennessä hankkeessa on toteutettu 16 alueen merkittävän yrityksen ja toimijan haastattelut ja alustavia tuloksia vaihtoehtoisten käyttövoimien kysynnästä ja tarjonnasta on jo koottu. Haastatteluista on saatu paljon arvokasta ja hyödyllistä tietoa tulevaisuuteen. Niitä käytiin läpi 7.5.2024 vuorovaikutteisessa työpajassa, johon oli kutsuttu toimijoita ja kaupungin väkeä.

Hankkeen tavoitteena on kohtauttaa vähäpäästöisten polttoaineiden osalta kysyntä ja tarjonta vahvistamalla sidosryhmien välistä yhteistyötä. On tärkeää, että käyttäjien todelliset tarpeet kuullaan, jotta kehitys menee toivottuun suuntaan. Kaupunki itse ei voi olla jakelubisneksessä toimija, mutta kaupungin rooli on mahdollistaa jakelutoimintaa mm. kaavoituksella, luvituksella ja sopivilla tonteilla.

Kaupungilla on parhaillaan käynnissä sähköautojen latausasemien kilpailutus operattoreille. Tavoitteena on saada jo tämän vuoden aikana lisää sähköautojen latauspisteitä asukkaiden käyttöön Äänekosken eri taajamiin.

Ryhmäkuva.

Kaasu on tätä päivää, sähkö tulevaisuutta

Työpajassa keskusteltiin paljon siitä, että tässä vaiheessa kehitystä on olemassa muna-kana-ilmiö: jakeluasemia ei ole ennen kuin liikenteessä on enemmän kalustoa, eikä kalustoa taas voi hankkia ennen riittävää jakeluverkostoa. Äänekoski on kuitenkin logistisesti ja muutenkin erinomaisen hyvällä paikalla Keski-Suomessa ja Jyväskylän lähellä, kun ajatellaan raskaan liikenteen jakeluverkostojen kehittämistä.

– Äänekoski on kutkuttavassa kohdassa Jyväskylän lähellä ja etenkin Hirvaskangas on alueena kiinnostava, Aino Mensonen Rambollilta totesi.

Suurin käyttövoimamuutos tapahtuu lähivuosina kaasun käytössä, johon kaupunki voi myötävaikuttaa mm. luvittamalla sopiva alue. Alue tulee olla palveluiden äärellä ja 4-tien varressa täysperävaunullisella rekalla helposti saavutettavissa. Toimijoiden haastatteluissa korostui se, että raskaan liikenteen tankkaus- ja latauspaikkojen yhteydessä tulee ehdottomasti olla palveluja, jotta kuljettajat voivat pitää samalla lakisääteisen taukonsa. Kylmäasemia ei siis kannata perustaa. Liittymän pitää olla myös täysperävaunullisen rekan kannalta helppo ja matka valtatieltä lyhyt.

Haastatteluissa nousi Hirvaskankaan ja Kotakennään alueet varteenotettavina pysähdyspaikkoina.

Käyttövoimana kaasun etu on, että siitä on jo saatu hyviä kokemuksia ja toimijoiden kynnys vaihtaa siihen on matala. Kaasu sopii raskaaseen kuljetukseen ja jakeluasemat ovat julkisia. Kaasun jakeluasemia ei ole kuitenkaan riittävästi ja niitä tulee kehittää.

Työpajassa mukana ollut Valion logistiikkapäällikkö Petteri Laine kertoo, että Valiolla on tällä hetkellä Suomessa kuusi kaasuautoa ja pikkuhiljaa niitä tulee lisää. Valion strateginen tavoite on olla logistiikaltaan hiilineutraali vuonna 2035.

– Olemme menneet nyt kaasu edellä ja sähkö tulee vasta tulevaisuudessa. Tämä on meidän yhteinen asia ja tarvitsemme lisää infraa, jotta vähäpäästöistä kalustoa voidaan hankkia lisää. Haluamme tehdä itsekin yhteistyötä eri toimijoiden kanssa, Laine kertoo.

Äänekosken kaupungin paikallisliikennettä alkaa kesäkuussa ajamaan Linkki-liikenne, jolla on käytössä kaasulla kulkevat linja-autot.

Myös sähkön käyttö tulee kasvamaan tulevaisuuden jakeluliikenteessä, vaikka moni on sen suhteen skeptinen. Sähkön kehitys käyttövoimana on mahdollista myös pidemmillä matkoilla, jolloin latausasema niin lyhytkestoiselle kuin pitkälle lataukselle palveluineen tarvitaan myös 4-tien varteen. Kaupungilta toivotaan myötävaikutusta, jotta sähkökaapelit on vedetty alueelle, vaikka latausinfra kehittyykin markkinalähtöisesti

Diesel toimii raskaalla liikenteellä ja on ylivertainen käyttövoima, mutta sen kehittyminen olisi suotavaa ja vähäpäästöisyys edellyttää uusiutuvien muotojen käyttöä. 

Vety ei ole vielä nestemäisenä maaliikenteen polttoaine.

Työpajaan osallistuneet kommentoivat, että hanke on mielenkiintoinen ja kokoaa eri tahoja yhteen. Yhteistyö yritysten, toimijoiden ja myös muiden kaupunkien ja kuntien kanssa on tärkeää.

– Olemme kaikki yhdessä uuden ja tärkeän asian äärellä.

Työpajan väkeä.

Asukkaat mukaan

Vaikka käynnissä oleva hanke keskittyy raskaaseen liikenteeseen, jakeluverkoston monipuolistumisesta hyötyvät myös yksityisautoilijat. Asukkaille ja kaupungin työntekijöille tehtiin keväällä pienet verkkokyselyt.

Asukaskyselyyn vastasi 171 henkilöä. Vastanneiden autoja liikuttaa eniten bensiini (45 %) sekä diesel (41 %). Ladattavat hybridit kulkevat jo lähes 10 %:lla vastaajista. Sähkön ja kaasun osuus käyttövoimasta on vielä vähäistä ja vastaajista ei löydy yhtään biodieselin käyttäjää.

Vastaajista lähes 70 % valitsisi ajoneuvon, joka käyttäisi vähäpäästöisiä käyttövoimia, mikäli Äänekoskella olisi niitä saatavilla (sähkö, sähköhybridi, biodiesel, kaasu). Suosituimpia valintoja vähäpäästöisistä käyttövoimista olisi kaasu ja ladattava sähköhybridi, molemmat reilulla 30 %:n osuudella. Sähkön valitsisi vastaajista reilu 20 % ja biodieselin reilu 10 %. Kyselyyn vastanneet asukkaat haluavat vähäpäästöisen käyttövoiman jakeluasemia, joista saa kaasua (33 %), biodieseliä (28%) ja sähköä (25%).

Hanke kestää 15.9.2024 asti ja sen toteuttaa kaupunki yhdessä Ramboll Finland Oy:n kanssa.

Lisätietoja:

Ympäristöpäällikkö
Hanna Ahonen
0400 893 683
hanna.ahonen@aanekoski.fi

Uutinen julkaistu , muokattu 16.8.2024 klo 09:37

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvointi ja tuki
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äänekosken kaupunki osoittaa solidaarisuuttaan Ukrainalle

Äänekosken kaupunki liputtaa kaupungintalolla Ukrainan lipulla maanantaina 24.2.2025 Venäjän hyökkäyksen vuosipäivänä. Äänekosken kaupunki tukee Ukrainaa, joka on joutunut Venäjän hyökkäyssodan uhriksi. Liputuksella haluamme osoittaa tukemme ja arvostuksemme ukrainalaisille. Haluamme myös kunnioittaa sodan uhreja. Valaisemme myös Pankkarin kävelytien maisemavalaistuksen Ukrainan lipun värein maanantaina. Silta valaistaan siniseksi.

Äänekosken kaupungin työntekijöiden ja asukkaiden yhteiset Ilmiökahvit tulevat taas

Kaikille avoimet Ilmiökahvit on katettuna taas tänä vuonna 2025 perjantaisin 7.3., 16.5., 26.9. ja 12.12. klo 13-14.30 kaupungintalon valtuustosalissa. Luvassa on rentoa yhdessäoloa ja kohtaamisia ilman virallista agendaa. Tänä vuonna Ilmiökahvien yhteydessä järjestetään myös Äänekosken kesäasukkaiden kahvitus 16.5. ja uusien asukkaiden tervetulotilaisuus pidetään 12.12. Ilmiökahvien yhteydessä. Saamme useimmiten Ilmiökahveille esiintyjiä Ala-Keiteleen musiikkiopistosta ja Koskela-opistosta. Tervetuloa mukaan!

Äänemessujen tähtenä kuullaan upea pehmoaino

Äänekosken lukiolaisten järjestämät Äänemessut järjestetään Pankkarilla ja sen ympäristössä 23.-24.5.2025, perjantaina klo 10-18 ja lauantaina klo 10-16. Messut huipentuvat lauantaina 24.5. pehmoainon konserttiin. pehmoaino esiintyy messujen päätteeksi iltapäivällä Pankkarin piha-alueella kaupungin nuoriso- ja kulttuuritoimen järjestämässä ilmaiskonsertissa. pehmoainon lisäksi messuilla esiintyy äänekoskelaisten nuorten bändit sekä Taikuri Jore.

Keskimaan Ilo auttaa 2025 -lahjoituksella autetaan keskisuomalaisia nuoria toimimaan turvallisemmin verkossa

Osuuskauppa Keskimaan vuoden 2025 Ilo auttaa -lahjoituksen tavoitteena on parantaa keskisuomalaisten nuorten hyvinvointia ja mielenterveyttä tarjoamalla heille tukea ja resursseja digitaalisessa maailmassa toimimiseen ja välillisesti myös siellä esiintyvien ilmiöiden (esim. kiusaaminen, yksinäisyys ja ulkopuolisuus) käsittelyyn. Lisäksi aiheen tiimoilta järjestetään koulutuksia nuorisotyöntekijöille ja vanhempainiltoja nuorten vanhemmille. Toteuttajakumppaneina toimivat Keski-Suomen kuntien nuorisopalvelut ja Mieli ry. Lahjoituksen kokonaissumma on 143 410 euroa. Äänekosken kaupungin nuorisopalvelut koordinoi pohjoisen Keski-Suomen alueen saamaa lahjoitusta.

Kuulutus: Kannonkosken Vuorijärvien tuulivoimaosayleiskaavan ehdotusvaiheen aineisto nähtäville

Kannonkosken kunnanhallitus on päättänyt 27.1.2025 § 1 asettaa Vuorijärvien tuulivoimaosayleiskaavan nähtävilleehdotusvaiheen kuulemista varten (AKL 65 §, MRA 19 §). Kaavahankkeessa muutetaan osittain Kannonkosken Eteläosanvesistöjen rantaosayleiskaavaa. Hankealue sijaitsee noin 14 km Kannonkosken kuntakeskuksesta kaakkoon. Alue rajautuu Saarijärven, Äänekosken ja Viitasaaren kaupunkeihin. Vuorijärvien tuulivoimapuisto kattaa noin 5 943 hehtaarinlaajuisen alan.

Äänekosken Huima kohtaa Raholan Pyrkivän ilmaisottelussa – Tule katsomaan paikallista urheilua!

Keskiviikkona 19.2.2025 klo 18.30 Äänekoski Areena Pankkarilla pelataan jännittävä ilmaisottelu, jossa Äänekosken Huima kohtaa Raholan Pyrkivän. Äänekosken kaupunki kutsuu kaikki paikalliset urheilun ystävät tukemaan omaa joukkuettaan tässä tärkeässä pelissä. Tule mukaan kokemaan huikea tunnelma ja kannustamaan Huima voittoon! Ilmaisottelu tarjoaa loistavan mahdollisuuden koko perheelle nauttia koripallosta ja kokea yhteisöllisyyttä äänekoskelaisten kesken.

Päiväkotien ja koulujen henkilöstöä koulutetaan, jotta lapsilla olisi parhaat mahdollisuudet oppia ja kasvaa

Opetushallitus on myöntänyt Äänekosken kaupungille hankerahaa yli 42 000 euroa opetus- ja kasvatustoimen henkilöstön kouluttamiseen. Tavoitteena on, että Äänekoskella jokainen lapsi tai nuori kokee olevansa turvallisessa ympäristössä, jotta paras mahdollinen kasvu ja oppiminen toteutuvat. Oikealla tavalla, oikeaan aikaan -niminen hanke on alkanut vuoden 2025 alusta ja kestää vuoteen 2026.

Äänekosken kaupungin nuorten kesätyöt tulevat hakuun 10.2.2025

Äänekosken kaupunki käyttää vuonna 2025 nuorten kesätyöllistämiseen 140 000 euroa. Tänäkin kesänä Äänekosken kaupunki kesätyöllistää kaikki halukkaat 9. luokan päättävät nuoret joko kesätöihin, kesätyösetelillä tai kesäyrittäjyyssetelillä. Lisäksi työllistämme myös vanhempia nuoria kaupungin eri yksiköihin ja kannustamme nuoria myös yrittäjyyteen. Viime vuonna Äänekosken kaupunki kesätyöllisti yhteensä 153 nuorta. Nuorten kesätyöhaku alkaa 10.2.2025.

Kaavoituskatsaus 2025: Uudet tontit tuovat rakentajia ja elinvoimaa Äänekoskelle

Äänekosken kaupunginhallitus hyväksyi kaavoituskatsauksen vuodelle 2025. Siinä esitellään seuraavien vuosien 2025-2027 kaavoitusohjelma; vireillä olevat ja lähiaikoina vireille tulevien kaavahankkeiden alustavat aikataulut sekä ensisijaiset tavoitteet. – Äänekosken kaupungin kaavoituksessa pyritään aktiivisesti edistämään kaupungin kehittämistä ja elinvoiman lisäämistä. Kaavoituskatsaukseen nostetaan vain ne hankkeet, joita pystymme edistämään aikataulun mukaan, kaavoituspäällikkö Nina Marjoniemi kertoo.

Sydän-Suomen jätelautakunta tiedottaa: Sako- ja umpikaivolietteiden käsittelylaskutus muuttuu vuonna 2025

Äänekosken Energia Oy hoitaa Äänekosken alueella asumisessa syntyvien lietteiden käsittelyä myös sako- ja umpikaivolietteiden osalta. Nykyisin jätelaki velvoittaa jätehuoltoviranomaista ylläpitämään jäterekisteriä, millä seurataan myös sako- ja umpikaivolietehuoltoa. Jäteviranomaisena toimii Sydän-Suomen jätelautakunta. Jätehuollon muu rekisteri on tällä hetkellä osana jätelautakunnan ja Sammakkokangas Oy:n yhteisesti käyttämää rekisteriä.

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueella valmistaudutaan TE-palvelujen siirtoon – Palveluissa voi olla vuoden alussa ruuhkaa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue palvelee työnhakijoita ja työnantajia vuoden 2025 alusta. TE-toimistot sekä kuntakokeilut lakkaavat 31.12.2024. Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue tarjoaa lakisääteistä työvoimapalvelua työnhakijoille ja työnantajille Äänekoskella, Hankasalmella, Kannonkoskella, Karstulassa, Kinnulassa, Kivijärvellä, Konnevedellä, Kyyjärvellä, Laukaassa, Pihtiputaalla, Saarijärvellä, Uuraisilla, Viitasaarella ja 1.1.2025 alkaen. Vuoden alussa erilaiset häiriöt, käyttökatkokset ja viivästykset palvelussa ovat mahdollisia.

Yrittäjyyskasvatuksessa katsotaan jo kohti kevään Äänemessuja

Äänekosken yrittäjyyskasvatuksessa on nyt monenlaista meneillään. Äänekosken lukion Joulumaa -myyntitapahtuma pidettiin 12.12.2024 ja lukiolaisten tekemiä hyväntekeväisyysasetelmia on Kokon puutarhan Pop Up -myymälässä myytävänä jouluun saakka. Myös ensi kevään Äänemessuihin valmistaudutaan parhaillaan. Työministeri Arto Satoseen ja pääministeri Petteri Orpoon Äänekosken kaupungin yrittäjyyskasvatus teki vaikutuksen.

H-hetki lähestyy! TE-palvelut siirtyvät kuntiin vuoden alusta

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue palvelee työnhakijoita ja työnantajia vuoden 2025 alusta. TE-toimistot sekä kuntakokeilut lakkaavat 31.12.2024. Työllisyysalue tarjoaa lakisääteistä työvoimapalvelua Hankasalmella, Kannonkoskella, Karstulassa, Kinnulassa, Kivijärvellä, Konnevedellä, Kyyjärvellä, Laukaassa, Pihtiputaalla, Saarijärvellä, Uuraisilla, Viitasaarella ja Äänekoskella työnhakijoille ja työnantajille 1.1.2025 alkaen.

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue aloittaa toimintansa 1.1.2025

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue palvelee työnhakijoita ja työnantajia 1.1.2025 alkaen. TE-toimistot sekä kuntakokeilut lakkaavat 31.12.2024. Tarjoamme lakisääteistä työvoimapalvelua Hankasalmella, Kannonkoskella, Karstulassa, Kinnulassa, Kivijärvellä, Konnevedellä, Kyyjärvellä, Laukaassa, Pihtiputaalla, Saarijärvellä, Uuraisilla, Viitasaarella ja Äänekoskella työnhakijoille ja työnantajille 1.1.2025 alkaen. Työvoimapalveluilla sekä henkilö- että työnantaja-asiakkaat saavat neuvontaa ja ohjausta työnhakuun ja työntekijöiden rekrytointiin sekä osaamisen kehittämiseen.

Terveisiä päättäjille -tapaamisessa lapsilla oli mahdollisuus kysyä ja vaikuttaa

Viime viikolla vietetyn valtakunnallisen Lapsen oikeuksien viikon Oikeus oppimiseen -teema herätteli myös Äänekoskella aikuisia ja lapsia pohtimaan oppimisen edellytyksiä ja mahdollisuuksia sekä nauttimaan oppimisen ilosta. Äänekoskella aiheen äärelle asetuttiin ainakin Koulunmäen yhtenäiskoululla, jossa Terveisiä päättäjille -tapaamisessa yhdistyi Lapsen oikeuksien viikon sekä samaan aikaan vietetyn Hyvinvointiviikon tärkeimmät tavoitteet: Osallisuus, mahdollisuus vaikuttaa sekä yhdessä tekemisen riemu.

Suolahden uimahallin peruskorjaus on merkittävä investointi Äänekosken liikuntapaikkoihin

Äänekosken kaupunki remontoi Suolahden uimahallin. Uimahalli peruskorjataan, jotta siitä saadaan käyttövarma uimahalli seuraavaksi 30 vuodeksi. Investointi on merkittävä satsaus Äänekosken liikuntapaikkoihin ja se täydentää Suolahden liikuntakeskittymää, johon kuuluu jäähalli, liikuntahalli, kuntosali, frisbeegolfrata, skeittiramppi, tekonurmi, monitoimiareena ja välituntipiha. Peruskorjaus on panostus yhteen lasten ja nuorten sekä ikääntyvän väestön tärkeimmistä liikkumispaikoista. Suolahden uimahalli suljetaan remontin vuoksi 25.11.2024.

Äänekosken kaupungin vuoden 2025 talousarvioesitys valmistui 2,2 miljoonaa euroa alijäämäisenä

Valtionosuusjärjestelmä rokottaa Äänekoskea pahasti. Kaupunginjohtajan esitys ensi vuoden 2025 talousarviosta käsitellään kaupunginhallituksessa 25.11.2024. Talousarvioesitys on 2,2 miljoonaa euroa alijäämäinen. Aikaisempien vuosien kertyneet ylijäämät 7,6 miljoonaa euroa ja kuluvan vuoden ennakoitu ylijäämä 0,6 miljoonaa euroa huomioiden, Äänekosken kaupunki selviää tulevista vaikeista vuosista.

Pääministeri Petteri Orpo kuuli Äänekosken toiveita elinkeinoelämän rakennemuutoksessa: ”Samassa veneessä ollaan”

Pääministeri Petteri Orpo vieraili 18.11.2024 Äänekoskella ja tapasi Metsä Groupin ja Valtran tehtaiden ja henkilöstön edustajia sekä kaupungin johtoa elinkeinoelämän rajuun muutokseen ja yhtiöiden irtisanomisuutisiin liittyen. Mukana oli myös hallituspuolueen Keski-Suomen kansanedustajat Sinuhe Wallinheimo ja Ville Väyrynen. Valtio ottaa kaikki instrumentit käyttöön tilanteen auttamiseksi.

Kiitos asukasillasta! Äänekosken keskustasta halutaan tehdä yhdessä kauniimpi, viihtyisämpi ja houkuttelevampi

Kiitos kaikille keskustaajaman asukasillan 5.11.2025 osallistujille ja kiitos antoisasta keskustelusta! Mukana asukasillassa Painotalolla oli noin 50 asukasta ja mukana oli myös mm. luottamushenkilöitä, yrittäjiä, nuorisovaltuuston, asukasyhdistyksen ja yrittäjäjärjestön edustajia. Äänekosken keskustasta halutaan tehdä yhdessä kauniimpi, viihtyisämpi ja houkuttelevampi. Toiveissa on lisätä myös yhteisöllisyyttä ja kohtaamisia!

Äänekosken kaupunki otti käyttöön työsuhdepyöräedun - Sähköpyörä lisää liikuntaa arjessa ja säästää bensaa

Äänekosken kaupunki on ottanut tänä syksynä käyttöön työsuhdepyöräedun. Liikuntavahtimestari Raine Viander tarttui tilaisuuteen heti, kun se oli mahdollista. Viander kokeili aiemmin kaupungin lainattavaa sähköpyörää ja innostui sen myötä oman pyörän hankinnasta. Viander on ollut tyytyväinen sähköpyöräänsä ja liikunnan määrä arjessa on lisääntynyt. Samalla säästyy bensaa.

Äänekosken kaupunki tekee kaikkensa alueen elinkeinoelämän rajussa muutoksessa

Äänekosken synkät uutiset jatkuivat tänään 11.10.2024, kun Valtra ja ACGO kertoivat aloittavansa muutosneuvottelut, jotka koskevat teknologiateollisuuden toimihenkilöiden ja ylempien toimihenkilöiden työehtosopimuksen piiriin kuuluvia henkilöitä. Neuvottelut koskevat yhteensä 100 työtehtävää Suomessa. Suolahden tehtaalla vähennys koskee noin 60 toimihenkilötyöpaikkaa. Valtralla työskentelee Suolahden traktoritehtaalla kaikkiaan noin 1 300 henkilöä. Syynä muutosneuvotteluille on markkinoiden muutos ja yhtiön uudet toimintatavat. Olemme äärimmäisen huolissamme asukkaittemme työpaikoista ja tulevaisuudesta, jos irtisanomiset toteutuvat.

Wahlmanin talossa tehdään nyt työtä nuoria varten - ”Rakennamme tätä kaupunkia nuorille”

Kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa Wahlmanin talossa tehdään nyt työtä tulevaisuutta eli Äänekosken nuoria varten. Taloon muutti alkuviikosta kaupungin omaa henkilöstöä. Samassa paikassa tekevät töitä nyt etsivän ja liikkuvan nuorisotyön, nuorten työpajatoiminnan sekä kotoutumista edistävien palveluiden väkeä. Opetus- ja kasvatustoimi on todella kiitollinen uusista, upeista tiloista, joissa tehdään nyt työtä Äänekosken nuorten eteen.

Äänekosken kaupungin hakkuualueiden liito-oravatilanne on selvitetty keväällä: ELY:n mukaan alueella ei todettu olevan liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkaa

Mediasta saatujen tietojen mukaan Keskisen Suomen liito-oravayhdistys ry on tehnyt rikosilmoituksen metsäyhtiön hakkuista Äänekoskella. Poliisi on käynnistänyt esitutkinnan ja selvittää, hakkasiko Stora Enso metsää liito-oravien pesimäalueelta. Hakkuualueen omistaa Äänekosken kaupunki. Äänekosken kaupunki teki kyseisellä Sikopuron alueella Suolahdessa useita maastotarkastuksia keväällä 2024 ennen hakkuita, eikä merkkejä liito-oravasta löytynyt. Keski-Suomen ELY-keskus teki hakkuiden jälkeen kesällä 2024 maastokatselmuksia ja niiden mukaan alueella ei todettu olevan liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkaa, joten luonnonsuojelulakia ei rikottu.

Murskaustyö aiheuttaa melu- ja pölyhaittaa Suolahden keskustassa

Äänekosken kaupunki purkaa parhaillaan entistä Suolahden Asemakadun koulua. Syksyn aikana Asemakadun koululla tullaan murskaamaan betonia ja tiiltä, mikä aiheuttaa melu- ja pölyhaittaa sekä tärinää. Pyrimme vähentämään kaikessa toiminnassamme asukkaille ja ympäristölle aiheutuvaa haittaa. Säästämme luonnonvaroja hyödyntämällä myöhemmin infrarakentamisessa koulurakennuksen purettua ja murskattua betonia ja tiiltä.

Laaja-alainen johtaja Niina Rautanen tuli taloon

Filosofian maisteri Niina Rautanen, 34, aloitti elokuun alusta opetus- ja kasvatusjohtaja Ville Härtsiän jäädessä eläkkeelle. Rautanen toimi ennen valintaansa hetken aikaa Koskelan toiminnanjohtajana ja rehtorina, ja sitä ennen mm. kahden kunnan yhteisen Wiitaunionin sivistystoimen toimialajohtajana. Rautanen on koulutukseltaan musiikkipedagogi ja musiikkitieteilijä. Hänellä on vankka kokemus erilaisista hallinnon töistä ja yliopisto-opinnoissaan hän on suuntautunut koulutusjohtamiseen.

Äänekosken kaupungin ja Kiinteistönhoidon yhteinen ponnistus on tuonut miljoonasäästöt

– Kuluvan valtuustokauden alussa Äänekosken luottamushenkilöt tekivät rohkean päätöksen, kun strateginen kumppanuus -toimintamalli otettiin käyttöön kaupungin ja Äänekosken Kiinteistönhoito Oy:n yhteistyössä. Kumppanuuden tavoitteena oli säästää miljoona euroa valtuustokauden aikana, mutta jo tähän mennessä säästöä on saatu 1,36 miljoonaa euroa ja enemmänkin. Työn laatu on parantunut, luottamus on kasvanut ja työn tekeminen tehostunut. Ja ennen kaikkea paremmalla yhteistyöllä tuotamme asukkaillemme parempaa palvelua, kaupunginjohtaja Matti Tuononen sanoo.

Tahtotilaa vähäpäästöisyyteen on, mutta siihen tarvitaan yhteistyötä

Ympäristöministeriön ja Äänekosken kaupungin rahoittama Resurssiviisas Äänekoski - Vähäpäästöinen tieliikenne -hankkeen tulokset ovat valmiit. Selvityksen tavoitteena on saada liikenteen päästöjä vähennettyä. Alueen toimijoilla on tahtotila saada liiketoimintansa hiilineutraaliksi ja tankkausinfrastruktuuria tarvitaan lisää. Selvityksessä lisättiin alueen toimijoiden eli yritysten, joilla on raskasta liikennettä, sekä vähäpäästöisten polttoainejakelijoiden vuoropuhelua, sekä selvitettiin kaupungin vaikutusmahdollisuuksia.

Arviointikertomus: Äänekosken kaupungin toiminta ja talous ovat hyvässä kunnossa

Äänekosken kaupunginvaltuusto hyväksyi 10.6.2024 tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen vuodelta 2023. Arviointikertomus osoittaa, että Äänekosken kaupungin toiminta on sujunut hyvin, vaikka kunnissa ja valtakunnallisesti on eletty haastavien olosuhteiden keskellä. Raportti tuo esiin kaupungin onnistumisia, mutta myös joitakin kehitettäviä osa-alueita ja tunnistettuja riskejä. Erityisen positiivista on, että tarkastuslautakunta on kuunnellut myös nuorten arvokkaita näkemyksiä kaupungin yhteiseen päätöksentekoon.