Kaupunginhallitus käsittelee taloustilannetta, strategian toteutumista ja hallintojohtajan valintaa

Kaupunginhallitus kokoontuu tänään maanantaina 14. syyskuuta Koulunmäen yhtenäiskoulun C-rakennuksessa. Kokouksessa käsitellään muun muassa talouden osavuosikatsausta ajalta 1.1.–30.6.2026, kaupunkistrategian toteutumista, talouden tasapainottamista sekä hallintojohtajan viran täyttämistä.

Vuoden tulosennuste yhä alijäämäinen

Kaupunginhallitukselle esiteltävän osavuosikatsauksen perusteella vuoden 2026 tilinpäätösennuste on 4,4 miljoonaa euroa alijäämäinen. Ennusteen mukaan kaupungin vuosikate on 3,8 miljoonaa euroa, ja vuoden lopussa kaupungille arvioidaan jäävän vielä noin 5 miljoonaa euroa kertynyttä ylijäämää.

Tilinpäätösennusteessa on huomioitu talouden tasapainottamistoimenpiteiden vaikutukset. Toimintamenoihin on saatu säästöjä useissa menoerissä, mutta verotulojen ennustetaan jäävän noin 0,5 miljoonaa euroa talousarviota pienemmiksi ja osa menoista ylittää talousarvion.

Kaupungin talouskehitykseen liittyy edelleen epävarmuustekijöitä, minkä vuoksi menokehityksen seuranta ja talouden tasapainottamistoimenpiteiden toteuttaminen ovat loppuvuonna keskeisessä asemassa.

Strategia näkyy arjen teoissa

Osavuosikatsauksen yhteydessä kaupunginhallitus käsittelee myös strategian toimeenpano-ohjelmien etenemistä. Toimialat ovat raportoineet kaupungin strategisten tavoitteiden toteutumisesta käytännössä sekä niin sanotuista ilmiöteoista.

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueella työnhakijoiden ja työnantajien kohtaamista on parannettu, työnantajayhteistyötä vahvistettu ja nuorten työllistymistä tuettu muun muassa työllistymissetelillä. Lisäksi palvelujen saatavuutta on nopeutettu ja työnhakijoiden osallisuutta lisätty asiakasraatitoiminnalla.

Maankäyttöpalvelut ovat edistäneet kaupungin kasvua ja elinvoimaa muun muassa Muhlunniemen tonttimyynnillä, Koiviston alueen maanhankinnalla sekä työpaikka-alueiden kaavoituksella.

Elinvoimayksikössä on puolestaan edistetty Loukeenpohjan suurteollisuuspuiston valmistelua, käynnistetty Koukkuniemen kiertotalouspuiston kehittämistä sekä tuettu yritysten kasvua ja sijoittumista alueelle.

Opetus- ja kasvatustoimialalla toteutettiin toisen vuosineljänneksen aikana peräti noin 60 ilmiötekoa, tapahtumaa, hanketta ja kehittämistoimenpidettä. Toiminnalla vahvistettiin lasten ja nuorten hyvinvointia, osallisuutta, yhteisöllisyyttä, yrittäjyysosaamista sekä ympäristövastuullisuutta varhaiskasvatuksessa, kouluissa ja nuorten palveluissa.

Kulttuuri- ja liikuntatoimi edisti kuntalaisten hyvinvointia, osallisuutta ja yhteisöllisyyttä kehittämällä palveluja, lisäämällä harrastus- ja tapahtumatarjontaa sekä toteuttamalla merkittäviä investointeja kulttuuri- ja liikuntapaikkoihin.

Kaupunkirakennepalvelut puolestaan kehittivät kaupungin rakennuksia, liikenne- ja viheralueita sekä infrastruktuuria suunnitelmallisesti, kustannustehokkaasti ja kestävän kehityksen periaatteita noudattaen.

Ruokapalvelut vähensivät ruokahävikkiä, kehittivät vastuullista ruokapalvelutoimintaa ja vahvistivat talouden hallintaa. Hävikkiseurannan avulla kouluruokailun lautashävikki pieneni merkittävästi.

Ympäristötoimi puolestaan edisti turvallista ja terveellistä elinympäristöä, ympäristövastuullisuutta sekä kestävää elinkeinotoimintaa muun muassa päivittämällä ympäristö- ja ilmasto-ohjelman sekä tukemalla yritystoimintaa sujuvilla lupa- ja valvontapalveluilla.

Lue lisää toimialojen toimeenpano-ohjelmien toteutumisesta

Työryhmä esittää Henriikka Mäkelää hallintojohtajaksi

Kaupunginhallitus päättää esityksestään kaupunginvaltuustolle hallintojohtajan viran täyttämiseksi. Viran täyttämistä valmistellut työryhmä esittää, että hallintojohtajan virkaan valitaan hallintotieteiden maisteri Henriikka Mäkelä.

Muita asioita

Kaupunginhallitus käsittelee kokouksessaan myös talouden tasapainottamissuunnitelman toimeenpanoa vuodelle 2027 sekä muita esityslistalla olevia asioita.

Lisätietoja kokouksen asioista löytyy esityslistasta. Kokouksen pöytäkirja julkaistaan myöhemmin samassa osoitteessa.

Lisätietoja:

Talousjohtaja Tapani Hämäläinen, 0400 115 256, tapani.hamalainen@aanekoski.fi

Hallintopäällikkö Henriikka Mäkelä, 040 480 1074, henriikka.makela@aanekoski.fi

Lue lisää strategiasta ja toimeenpano-ohjelmista

Uutinen julkaistu , muokattu 14.9.2026 klo 09:29

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvoinnin edistäminen
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äkilähtö liikkuvampaan arkeen – Anna-Maria Rossi tukee koulujen liikunnallisuutta

Anna-Maria Rossi on aloittanut vuoden mittaisessa Äkkilähtö – liikkuva koulu 2026–2027 -hankkeessa liikuntakoordinaattorina. Hänen tehtävänään on tukea Äänekosken kouluja liikunnan lisäämisessä osaksi koulupäivää, kouluttaa henkilöstöä sekä vahvistaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Lisäksi hankkeessa kehitetään Move! -mittausten tuloksiin perustuvaa liikuntaneuvonnan palvelupolkua.

Äänekosken lukio vastaa kysyntään lisäämällä opiskelupaikkoja

Äänekosken lukion kasvava suosio näkyy hakijamäärissä. Tänä vuonna hakijoita oli enemmän kuin lukioon voitiin ottaa, ja erityisesti urheiluakatemiaopinnot ovat lisänneet kiinnostusta myös naapurikunnissa. Opetus- ja kasvatuslautakunta päätti kasvattaa lukion opiskelijamäärää avaamalla välittömästi kymmenen lisäpaikkaa jatkuvaan hakuun sekä nostamalla pysyvien aloituspaikkojen määrän ensi keväästä alkaen 110 opiskelijaan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Riikka Hytönen jatkaa työllisyysalueen johdossa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueelle valittiin tuttu ja kokenut johtaja, kun valtuusto päätti yksimielisesti valita työllisyysaluejohtajan virkaan koulutuksen, työkokemuksen ja soveltuvuuden perusteella kasvatustieteen maisteri Riikka Hytösen. Hytönen toimii parhaillaan työllisyysaluejohtajan sijaisena Tiina Mäenpään lähdettyä työllisyysalueen johtoon Kuopioon. Äänekoskelle työllisyysaluejohtajan virkaa haki määräaikaan 15 henkilöä, joista kelpoisia oli 12 hakijaa.

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.

Huoltotyöt Mämmensalmentiellä aiheuttavat tilapäisiä liikennejärjestelyjä

Mämmensalmentiellä tehdään Äänekosken Energian verkoston huoltotöitä, jotka aiheuttavat tilapäisiä muutoksia liikennejärjestelyihin. Työmaa sijaitsee noin 50 metriä Mämmensalmentien ja Mäkikadun risteyksestä koilliseen. Työn aikana toinen ajokaista on poissa käytöstä. Huoltotöiden arvioitu kesto on 11.–27.5.2026. Työmaan läheisyydessä liikkuvia pyydetään noudattamaan erityistä varovaisuutta.

Opas- ja avustajakoirat liikkuvat käyttäjänsä mukana kaikkialla

Avustaja- ja opaskoirat ovat monelle välttämätön apu arjessa. Ne tukevat käyttäjiensä itsenäistä liikkumista ja toimimista erilaisissa tilanteissa. Koira saa lain mukaan kulkea käyttäjänsä mukana myös esimerkiksi kauppoihin, ravintoloihin ja muihin julkisiin tiloihin. Työskentelevä koira tarvitsee kuitenkin ympärilleen työrauhan, ja jokaisen on tärkeää tietää, miten tällaisen koiran kohdatessa tulee toimia.