Terveisiä yhteisestä kevätkauden avauksesta Kovalan majalla

Nuorten yksilö- ja starttivalmennuksen väki vietti 27.4.2023 yhteistoimintapäivää Kovalan majalla. Tapahtumaan osallistui Äänekosken kaupungin starttivalmennuksen lisäksi hyvinvointialueen Äänekosken kuntouttava työtoiminta ja Ääneseudun Ilona. Tapahtumaan osallistui noin 70 henkeä.
Ohjelmassa oli järjestävien toimijoiden esittelyjä, opiskelijoiden tekemä luontopolku, piha- ja lautapelejä, saunomista ja yhteistä ruuanlaittoa ja ruokailua. Tapahtuman ideana oli tuoda osallistujille tietoutta eri toimijoiden toiminnan sisällöstä ja mahdollisuuksista luoda uutta sisältöä arkeen ja vapaa-aikaan.
Päivän aika luotiin uusia ystävyyssuhteita ja tavattiin vanhoja tuttuja aktiviteettien yhteydessä. Ruokana oli pyttipannua ja jälkiruuaksi paisteltiin lettuja. Rohkeimmat saunojat pulahtivat avannossa ja osa uhmasi rankaa vesisadetta tulemalla kävelemällä Kovalaan kaupungista.




Lisätietoja:
Äänekosken kaupungin starttivalmentaja
Ville Irtamo
0400 115 682
ville.irtamo@aanekoski.fi
Uutinen julkaistu 8.5.2023, muokattu 9.5.2023 klo 10:10